Güler Süel

PSİKOLOG
GÜLER SÜEL

ana sayfa

hakkımda

çocuklar için

ergenler için

yetişkinler için

iletişim

HAKKIMDA

Adım Güler Süel. Doğum tarihim 03.10.1955. Mesleğim psikolog.

Niye mi bu mesleği seçtim? Kendimi ve insanı tanımak için. Oysa ki ben Ankara Kız Lisesi Fen Bölümü mezunuyum. Dostoyevski’nin kitaplarındaki insan tahlilleri beni çok etkiliyordu. Sonunda insan kafasına koyar, hedeflerini iyi belirler ve biraz da şansı yaver giderse istediklerini elde edebiliyor. Bunu da öğrendim. 1978’de Hacettepe Psikoloji mezunu oldum ve SSK Ankara Dışkapı Çocuk Psikiyatrisi’nde 12 yıl çalıştım. Önce çocukları tanıdım, anne ve babalara danışmanlık yaptım. 1983 yılında, Prof.Dr.Neriman SAMURÇAY’la tanıştım ve düzenli bir şekilde 3 yıl haftada bir kez onunla terapime devam ettim. Daha sonraları, bana gelen çocuk ve yetişkinleri onun da süpervision’nı alarak terapi almaya başladım.

1987 senesinde hastaneden istifa ettim ve çalışmalarıma serbest olarak devam ettim. 18 yıldır çocuk, ergen ve yetişkinlerle bireysel terapi çalışmalarıma devam etmekteyim.

Neden terapi? Sıkıntılı, çatışmalı dönemlerimizi; objektif olarak duygularımızı keşfetmemizi sağlayarak bize yardımcı olacak terapiler sayesinde daha çabuk ve kolay atlatabiliriz.

Terapideki amacım, çatışmalarımızın hangi duygularımızdan kaynaklandığının farkına varmamızı sağlamak; pozitif düşüncelerimizi de göstermek; bizi olumsuz yönde etkileyen duygularımızı kontrol altına almayı öğrenmek ve dediğim gibi çatışmalarımızdan, sıkıntılarımızdan bir an önce kurtulmayı sağlamak; her insanın içindeki yapıcı güçleri çıkarmak; kendimize olan güveni beraberce bulup yeniden hissetmek; endişe ve korkularımızı kontrol edebilmeyi öğrenmemizi sağlamak; terapide yardımcı bir teknik olan hipnozla sizi rahatsız eden bir takım duygu ve davranışlardan kurtulmanızı sağlamak.

Çocuklarla ilgili olarak, çocuğunuzda gece işemeleri, kaka kaçırmaları, tikler, okul reddi, okul başarısızlığı, kekemelik varsa bana getirebilirsiniz. Ayrıca, 4 - 14 yaş arası çocuklara Zeka Testi verilir.

Eğer bir ergeniniz varsa, ona nasıl yaklaşabileceğinizi öğrenmek isteyebilirisiniz. Bu dönemi anne baba olarak siz ve çocuğunuz daha rahat atlatabilirsiniz.

Üniversiteye hazırlık sürecinde rekabet ve aşırı çalışma nedeniyle bunalmış olan gençlerin ve ailelerin nasıl ve neler yapmaları gerekir; sınav kaygısını azaltmak ve denetlemek yaptığım çalışmalar arasındadır.

Biz Bilişim - 2005